Specifikus célok:
Folytatódik a projekt megvalósítása:
A partnerekkel egyetértésben, a projekt megvalósításának - négy hónap időtartamú felfüggesztést követően - 2020. december 15-től történő folytatását bejelentettük a Technikai Titkárságnak.
A projekt feladatterve alapján 2021. április hónapban kezdődnének a Felső-Tisza és mellékfolyói ukrán-román-magyar területén azok a vizsgálatok és felmérések, amelyek egyik célja, a vízgyűjtő vízfolyásai ökológiai állapotának értékelése. A másik feladat a közösségi jelentőségű és invazív fajok összehangolt vizsgálata a halak és más vízi élőlények esetében, továbbá a hód és vidra populációk számbavétele a folyók mentén.
A tervezett feladatok elvégzéséhez valamennyi közreműködő projekt partnernek áprilisig be kell szereznie a különböző engedélyeket, a terepi munkákhoz szükséges anyagokat, eszközöket, felszereléseket. Egyes élőlény csoportok gyűjtéséhez, vizsgálatához biztosítani kell szakértők közreműködését. Ennek érdekében egy nyílt, nemzeti közbeszerzési eljárást fogunk lefolytatni.
Bízunk abban, hogy a járványhelyzet és az egyéb környezeti tényezők már nem fogják kedvezőtlenül befolyásolni a projekt keretében tervezett feladatok végrehajtását.
A projekt területen a Felső-Tisza és mellékfolyóiból történő víz- és biológiai mintavételekhez a felszerelések szállítását, a terepen történő biztonságos közlekedést a projekt költségvetéséből vásárolt Ford Ranger terepjáró biztosítja.
Információk az ökológiai állapotfelmérésről
2021. május és október közötti időszakban elvégeztük a projektben tervezett vízmintavételeket kémiai és fitoplankton vizsgálatokra, valamint a mintavételi szelvényekben helyszíni mérések is történtek. A Felső-Tisza magyarországi, Záhony és Tivadar közötti szakaszán, valamint a mellékfolyókon (Túr, Szamos, Kraszna, Batár patak) 14 szelvényben vettünk vízmintákat. A Tisza romániai mellékfolyóiból (Visó, Iza és annak mellékfolyójából, a Mára folyóból összesen 5 mintavételi ponton történtek vízmintavételek.
A helyszínen a vízmintákból mértük a pH és az elektromos vezetőképesség értékeket, vízhőmérsékletet és az oldott oxigén koncentrációt és az oxigéntelítettséget.
A Tisza ukrajnai szakaszán és a mellékfolyókon a projekt ukrajnai partnere, a Kárpátaljai Ökológiai Igazgatóság végzi a mintavételeket. Valamennyi minta laboratóriumi vizsgálata Ukrajnában történik.
A projektben az egyik fő cél a Felső-Tisza és mellékfolyói ökológiai állapotának vizsgálata. Az élőlénycsoportok közül a plankton és az élőbevonat mintákat a Kormányhivatal munkatársa vizsgálja, míg a makroszkópikus vízi gerinctelenek és halak felmérésére, az ökológiai állapot értékelésére közbeszerzési eljárás keretében a BioAqua Pro Kft. szakértőit választottuk.
Sajnos sem a környezeti (hideg időjárás, áradás), sem az adminisztratív feltételek (ukrajnai engedély beszerezése) nem alakultak kedvezően, így a tervezett felmérések, helyszíni vizsgálatok és mintavételek csak részben, magyar és román folyó szakaszokon valósultak meg.
Ukrajnában speciális engedély szükséges a vizsgálatok elvégzéséhez, amelyet ezideig nem sikerült megkapnunk. Rendszeres egyeztetések tárgyalások folynak az ukrán partnerünk és az illetékes minisztérium munkatársai között a probléma megoldására. Bízunk benne, hogy a tervezett mintavételi/vizsgálati program egy része a jövő évben Ukrajnában is megvalósítható lesz.
A projektben elvégzett feladatokról részletesebb információk szerepelnek a projekt honlapján
http://www.etimaproject.eu/ és facebook oldalán https://www.facebook.com/ETIMAproject/.
Információk a projekt tevékenységekről
A szakértők egyeztettek a projekt terület jellemző szennyvízkibocsátásairól készítendő tanulmányról és a szennyezés csökkentési intézkedési tervről (action plan). A Vezető Partner tájékoztatást dott arról, hogy Tisza folyó vizsgált szakaszára és a a Tisza fontosabb mellékfolyóira a Víz Keretirányelv figyelembe vételével decemberre elkészül a vízminőségi értékelés, amely alapján a projekt partnerek javaslatokat tesznek a víztestek további vízminőségi monitoringjára is.
A romániai partner az ökológiai állapotfelmérés eredményeiről készít egy kiadványt, amelynek részleteivel kapcsolatban szintén egyeztettek a megbeszélés résztvevői.
A partnerek a projekt eredményeiről a 2023. márciusra tervezett, Nyíregyházán megtartandó konferencián számolnak majd be.
ETIMA projekt beszerzések
A beszerzések listája az alábbi linkre kattintva érhető el: